Kategoriler

Apse Kan Çıbanı

Apse ve kan çıbanları küresel bakterilerin (kok) genellikle ter bezi kanalları ya da sebase bezleri (yağ bezleri) yoluyla daha derinlerdeki cilt katmanlarına girmesiyle oluşur. Bazen bakteriler küçük yaralar yoluyla da cilde sızar.

Etrafında kızarıklık olan küçük bir kabarcık, kısa sürede bezelye ya da fındık büyüklüğünde bir apseye dönüşebilir. Apsenin cildin derinliklerine işlemesiyle kan çıbanı oluşur.
Bunlar acı verici, sıcaklığı yüksek, rengi kırmızıyla mavimsi kırmızı arası, gergin ya da yayılmış vaziyette ve iğne ucundan, çocuk yumruğuna kadar değişik büyüklüklerde görülebilen şişliklerdir.

Hastalık Belirtileri:
1- Apse:
> Ciltte bezelye ila fındık büyüklüğünde, acı verici düğüm.

2- Kan Çıbanı:
> Ciltte mavimsi kırmızı, gergin, acı verici şişlik.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?

Çocuğunuzda bir apse ya da kan çıbanı gördüyseniz lütfen hemen doktora gidin.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ:

> Doktor yüzeydeki apseleri açacak ve lokal dezenfeksiyon gerçekleştirecektir. Daha sonra iltihaplı bölgeye antibiyotikli merhem sürülür.
> Kan çıbanlarında, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, doktor ağız yoluyla alınacak antibiyotik ilaç verecektir.
> Büyükçe apse ve kan çıbanlarını katran içeren merhemlerle tedavi etmek gerekir. Böylece iltihaplı bölge büzüşür ve bir kapsül şeklini alarak çevreden ayrışır (apsenin olgunlaşması). Apse ve kan çıbanları, gerekiyorsa ameliyatla alınabilir.

Evde hazırlanan ilaçlar:
Kızıl ışıkla ışın tedavisi (günde üç kez on dakika) iyileşme sürecini hızlandırır: Bu tedaviyle apse ve derinlere inmemiş kan çıbanları genellikle kendiliğinden açılır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA