Kategoriler

Akne

Akne ve cilt düzensizlikleri tipik ergenlik sorunları arasındadır. Yaşa bağlı aşırı yağ üretimi sonucu kıl follikülleri tıkanır ve komedonlar oluşur. Cildin yüzeyindeki komedonlar siyah nokta şeklinde kendini gösterir, daha derinlerdeki katmanlarda gelişenleriyse beyaz, pütürlü popüller şeklinde çıkar. Bu tipik ergenlik aknesini, bakteri iltihaplarından kaynaklanan ve doktor tedavisi gerektiren akneden ayırmak gerekir.

Aknede aşırı üretilen yağ, yağ asitleri ve ciltteki bakterilerle karışır ve kıl follikülleri iltihaplanır: İçi sarı cerahat dolu sivilce ve püstüller, tipik kırmızı papüller görülür. Bakteri ve virüs iltihabının bir arada görüldüğü süper enfeksiyonlar sonucu apse gelişebilir. Genellikle akne sadece gençlerde ve 25 ila 30 yaşın altındaki genç yetişkinlerde görülür, nadiren bebek ve yeni doğanların yüzünde çıktığı da olur.

Hastalık Belirtileri
> Siyah ya da beyaz noktalar (komedonlar),
> Sarı irinli ve iltihaplı, kırmızı renkte papül ve püstüller.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Evde kendi başınıza aldığınız önlemler yeterli olmuyor ve akne oluşumu devam ediyorsa, doktor yardımı gerekir.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ

> Şiddetli iltihaplanmalarda doktor bakterilerle başa çıkabilmek için antibiyotik verecektir.
> Erkeklik hormonları (androjenler) akneyi güçlendirir. Bunlar kız ve kadınlarda da az miktarda mevcuttur. Bu nedenle şiddetli akne oluşumu görülen genç kadınlarda bir hormon tedavisi (antiandrojen maddeler içeren haplar) ciltte iyileşme sağlayabilir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ

Cilt sorunlarıyla başa çıkabilmenin yolu, komedonların oluşmasını engellemekten geçer. Cilt altı bezlerinin ürettiği yağın akabilmesi için, kıl foliküllerinin tıkanmaması gerekir. Eczaneden ya da bakım ürünleri satan dükkânlardan alabileceğiniz peeling karışımları (bunların etken maddeleri A vitamini asidi ya da benzolperoksit olmalıdır) nasırlaşmaları çözer ve aşırı yağ üretimini dizginler. Sivilce ve kara noktaları kendiniz sıkmayın, bunlar kolayca iltihap kapabilir, yarardan çok zarar verirsiniz. Eğitimli bir kozmetik uzmanı cilt temizliğinde çok daha başarılı olacaktır. Cildinizi temizlemek için alkalik olmayan bir sabun (çok hassas ciltler için sabun) kullanmalısınız.
Çikolata, fındık fıstık, yağ ya da baharat gibi gıdalardan uzak durmak ya da özel bir rejim uygulamak sivilce oluşumunu engellemez.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA