Kategoriler

Bebek Sağlığı

                                                                  BEBEK SAĞLIĞI

                  Yetişkin bir insana göre bebekler, çocuklar soğuktan ve mikroptan daha çabuk etkilenip hastalanabiliyorlar. Bu nedenle onlara daha özenli bakmak gerekir.  Minicik bedenleri tozdan, kirden, bakteriden uzak tutmak için sağlık koşullarına dikkat edilmelidir.

                 Bebeğin sağlığı önce anne karnında başlıyor. Oluşmaya başladığı ilk andan itibaren beslenip gelişmeye başlar. Annenin beslenme şekli çok önemlidir. Sağlıklı bir gebelik için önce stresten uzak durmak, düzenli uymak, vücudu yormamak ve elbette düzenli bir şekilde beslenmek gerekir. Bu şekilde bir gebelik geçiren annenin doğumu sorunsuz geçebilir.

              Doktor kontrollerini hamilelik boyunca aksatmadıysanız. Bebeğin sağlığı konusunda içiniz rahat olabilir. Gelişen teknolojiyle beraber birçok hastalık daha anne karnında tespit edebiliyor ve önlem alınabiliyor. Son aylarda geliştirilen yeni amino sentez yöntemi ile iğneyle bebekten sıvı alınması yerine anneden alınan kan örneği sayesinde yüzde 99 doğruluk payı ile sonuç alınabiliyor. Bu yöntem eskiden bebeğe zarar verebilme olasılığı yüzünden anneler için korkulu rüyaydı. Yeni yöntemle artık anne adaylarının yüzünü güldürüyor. Doğumdan sonra yavrunuzun sağlığı için yapılacak sıralı aşı takvimi vardır. Bu aşılar onu korur ve bazı hastalıkları az hasarla atlatmasını sağlar. Bunun için aşı tarihlerini atlamamaya özen gösteriniz ve aşı kartınızı kaybetmeyiniz.

            Sevimli yavrunuzun sağlığı için siz ne yapabilirsiniz? Her banyo sonrası ona yapacağınız masajlar kas gelişimi için önemlidir. Düzenli uyku uyuması da büyümesi ve kaliteli zaman geçirmesi için gereklidir. Bebeğinize hazır, içeriğini okumadığınız paket ürünleri vermekten de kaçının.

           Uzmanların tavsiyelerini dinleyerek ve daha özenli davranmaya dikkat ederek bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Anne karnından, doğuma ve sonrası için kontrollerinizi aksatmamaya özen gösteriniz. Bu hem sizin hem de yavrunuz sağlığı için gereklidir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA