Kategoriler

bebeklerin uykusu besin kadar önemlidir

BESİN KADAR ÖNEMLİ: BEBEKLERİN UYKUSU

 

Yeni doğan bebeklerin geceleri sık sık uyanması çok doğaldır. Ancak bebek büyüdükçe uyuma süresi artmaya ve daha deliksiz bir uyku uyumaya başlaması beklenir. Bebek için, her şeyde olduğu gibi uykuda da düzen çok önemlidir. İlk aylardan itibaren bebeğiniz uykuya geçmeden önce yaptığı rutini sizden bekler ve bunu doğal olarak ilişiklendirir. Bebeğiniz uykuya dalmakta güçlük çekiyorsa ya da sıklıkla uyanıyorsa eylem uyku ilişkilenmesinde sorun olabilir. Bu bir çeşit uyku sorunudur.

Eylem uyku ilişkilendirmesinde bebek örneğin uyumadan önce emzik emiyorsa, uykudan önce hep onu yapmak ister ve yapılmadığında uykuya dalmakta zorlanır. Uykusu hafiflediğinde de eğer emzik ağzında yoksa, onu ememeyeceğinden aniden uyanıp ağlamaya başlayacaktır. Uyku sorunu olmayan, sağlıklı bir uyku için bebeğe ilk günlerden itibaren tek başına uyuyup, uykusu hafifleyince tekrar dalma becerileri kazandırmak yerinde olacaktır. 

Bebek hastalanınca, ya da gece boyunca sıkıntısı varsa, aileler doğal olarak bebeklerine normalden daha farklı davranırlar. Bu uyku konusunda da olabilir. Dolayısıyla, aslında eylem uyku ilişkilendirmesi yerinde olan bir bebekte, değişen rutinden birden uyku sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin ateşli veya ağrısı olan bebek bu dönemde sürekli sallanarak, kucakta ya da yanınızda yatırılabilir. Bebek de bu düzene hemen alışıp, her gece aynısını ister. Bu nedenle, hastalık geçip bebek iyileştikten sonra eski rutine süratle dönmek çok yerinde olacaktır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Bir bebek zaten ancak yemek yiyip düzenli uyuyarak sağlıklı bir şekilde büyür ve sağlıklı bir birey olur. Bunlardan herhangi biri aksatılırsa ciddi problemler çıkar.Destegül han