Kategoriler

Çocuğunuzun Doğru Sosyal Ve Duygusal Gelişimi İçin Öneriler

ÇOCUĞUNUZUN DOĞRU SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİMİ İÇİN ÖNERİLER

Anne baba olarak, çocuğumuzu hem maddi hem manevi olarak en uygun şart ve ortamlarda büyütmek isteriz. Çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi, kişilik oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazımızda çocuğun gelişimine olumlu katkılar sağlayacak birkaç noktadan bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle çocuğun sosyal ve duygusal gelişiminde hayal gücünün yeri çok önemlidir. Araştırmalar göstermiştir ki iyi kelime bilgisi olan çocukların hayal gücü de kuvvetli olmaktadır. Bunu sağlamanın yegane yollarından biri de çocuğunuzla beraber kitap okumaktır. Kitap okurken çocuğunuza sorular sorarak hem kelime haznesini zenginleştirir hem de hayal gücünü kuvvetlendirebilirsiniz. Çocuk gelişiminde kuvvetli bir hayal gücünün yeri çok önemlidir. Bu durumun çocuğun kişiliğine de önemli katkıları vardır. Çocukla beraber okuyup konuşma ortamı sağlamak,  ilişkinizi kuvvetlendirir. 

Çocuğa yaşına uygun sorumluklar vermek de onun kişiliğini geliştirecektir. Örneğin ondan masayı hazırlamanıza yardım etmenizi isteyebilirsiniz. Bu eylem, çocuğunuzu hem sosyal hem de duygusal gelişim yönünden zenginleştirecektir. Çocuk gelişiminde müziğin yeri ayrı ve çok özeldir. Çocuğunuzla beraber yapacağınız bu keyifli faaliyetle, çocuğun hem ritim algısı gelişir hem de enerjisini doğru yere aktarır. Çocuklara küçük yaşlarda kaliteli bir müzik zevki aşılayarak onların gelişimlerine olumlu katkılarda bulunulabilinir. Çocuğun müzik, spor gibi hobilere vakit ayırmasını sağlamak, hem çocuğun boş zamanını değerlendirmesini sağlayacak hem de çocukta özgüvenin artmasına, kendiyle gurur duymasına yardımcı olacaktır.    

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA