Kategoriler

İlgisiz Büyüyen Çocuk

İlgisiz Büyüyen Çocukİlgisiz Büyüyen Çocuk


Çocuk her zaman aile için istenen, özlenen bir varlık olmamaktadır.

Çeşitli nedenlerle, çalışan bir annenin çalışmasını veya iş hayatındaki başarısını engellemesi, anne ile babanın arasının açılmasına neden olması, bazı özellikleriyle aile bireyleri tarafından sevimli bulunmaması gibi sebeplerle çocuk sürekli olarak horlanır ve aşağılanır.

Her türlü angaryalar onun üzerine yıkılır, ailenin diğer çocuklarından daha farklı bir muamele görür, her fırsatta bir akrabanın yanına gönderilerek gözden ırak, aile çevresinden uzak olması sağlanır.

Bu tür davranış ve vaziyet alışlar çocuk ruhunu derinden yaralar. Burada şiddetli bir şok ortaya çıkar. Sevgi eksikliğinin yanı sıra bir istenmeme, aşağılanma, itilme ve horlanma söz konusudur.

Çocuk benliğini koruyabilmek için aklını ve sezgilerini kullanıp, onların sevgisini kazanmaya çalışabilir. Veya aile içinde bulamadığı sevgi, beğeni ve övgüyü okulda başarılı bir kişi olup elde etmeye uğraşır.

Olanakları buna el vermiyorsa bir düş dünyasına sığınıp kendini hülyalarında avutur. Telafi ne türde olursa olsun çocuğun psişik yaşamında bir yaralanma ve dengesizlik söz konusudur.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA