Kategoriler

bebeğinizin fiziksel gelişimini desteklemek gerekir

BEBEĞİNİZİN FİZİKSEL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMENİZ GEREKİYOR

Bebeklerin gelişiminde çevresel faktörler çok önemlidir. Bebeğin doğru ruhsal, sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimi için aileler aktif ve bilinçli olmak zorundadırlar. Bebek ile daha sağlıklı bir fiziksel gelişim için oyunlar oynayıp çeşitli aktiviteler yapmamız gerekir. Yürümeye başlayan bebeğinizle basit top oyunları ya da saklambaç gibi oyunlar oynayabilirisiniz. Daha küçük, emekleyen bebeklerinizle de yerde sürünme, komandoculuk gibi oyunlar keşfedebilirsiniz. Bu tip oyunlar çocuğun sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayacaktır.   

                Bebek kendisine duyulan güveni hissedecek ve verdiğiniz cesaretle, daha fazla aktiviteler yapmaya başlayacaktır. Tek başına başarıya ulaşan bebeğin özgüveni artar ve kendi ayaklarının üstünde durma becerisi gelişir. Bebeğinizin daha özgür olabilmesi, farklı aktiviteler de yapabilmesi için beraber oyun parklarına, alışveriş merkezlerine gidin. Bu ortamlarda bulunup, farklı aletlere binmesi, örneğin salıncak, kaydırak, merdivenden çıkmak gibi, çocuğunuzun fiziksel gelişimini destekleyecektir.

                Bu dönemde fiziksel gelişimi üst seviyede olan ve aktiviteleri ve oyunları çeşitlenen bebeğinizi tehlikelere karşı da korumanız gerekmektedir. Gerek evde gerekse dış alanlarda tüm güvenlik önlemlerini almanız gerekmektedir. Tek başına hareket etmenin keyfine varan bebeğinizin yaralamasını önlemek için parmağını sıkıştırabileceği her tür kapı, pencere, sivri olabilecek her türlü masa, köşe, kenar, merak edip ağzına atabileceği, tadına bakmak isteyeceği her türlü ilaç, temizlik maddesi gibi tehlikeli maddeler konusunda gerekli tüm koruyucu önlemleri alınız.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA