Kategoriler

Çocuklarda Geç Yürüme

Çocuklarda Geç Yürüme

Çocuklarda Geç Yürüme

Yürüme zamanı çocuktan çocuğa değişebilen bir şeydir. Her çocuk aynı dönemde yürümeye başlamayabilir.

Hatta bazı çocuklar normalden çok daha geç yürümeye başlamayabilmektedir.

Bunun böyle olmasında birçok neden etkili olabilir. Mesela her çocuğun gelişim düzeyi farklıdır. Bu farklılık onların yürüme davranışına da etki eder.

Yani çocuk belli bir yaşa gelmesine rağmen yürüme davranışını gerçekleştiremeyebilir. Bu da onun gelişim düzeyinden kaynaklanıyordur. Yürüme için gerekli olan kas gelişimi, hareket gelişimi vb. şeyler henüz tam tamamlanmamış olabilir.

Normalde bir çocuk ortalama 1,5 yaşındayken herhangi bir şeyden destek almadan yürüyebilmektedir. Fakat gelişim düzeyi yetersizse bunda bir gecikme olabilir.

Diğer yandan bazı çocuklar yürümeyi öğrenme aşamasında yaptığı alıştırmalarda başarısız sonuçlar aldıysa bu da onu psikolojik olarak etkileyebilir. Mesela yürümeye çalışırken düşerse bu çocuğu korkutur. Bu korkudan dolayı yürüme konusunda isteksiz davranabilir.

Bunun yanında bazı çocuklara da hala emekleme yapma daha kolay ve pratik geliyor olabilir. Çünkü yürümeye yeni başladıkları zaman yürüme onlar için zor ve sorunlu olabilmektedir. Bundan dolayı alıştıkları ve daha iyi bildikleri yöntem olan emeklemeyi hala tercih ediyor olabilirler.

Anne ve baba da çocuğu yürüme konusunda yeterince alıştırmamış ve yürüme denemeleri yaptırmamış olabilir. Çünkü yürüme her ne kadar belli bir gelişim düzeyi istiyorsa da alıştırma ve denemeyle gelişen bir eylemdir. Eğer bu yönde bir eksiklik varsa yine yürüme konusunda gerilik olabilir.

Belki de çocuğun başka bir sorunu vardır. Yani yürümesine engel olan ya da geç yürümesini sağlayan başka bir sorunu vardır. Bu durumda da bir hekim kontrolü şarttır.

Bu kontrollerde çocuğun yürümesine engel olan veya geciktiren nedenler saptanarak gerekli tedaviye başlanır. Eğer anne ve babalar böyle bir durumdan şüpheleniyorlarsa zaman geçirmeden gerekli önlemi almalıdırlar.

Diğer yandan çocukların geç yürümesi konusunda ebeveynler şunları yapabilirler. Çocuğunuz mümkün olduğunca yürüme alıştırmaları yapın. Bunu ihmal etmeyin. Bu alıştırmaları yaparken onun güvenliğini de düşünerek evde gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Onu yürümesi konusunda cesaretlendirin, attığı adımları övün. Başarısız olduğu zaman da yermeyin. Cesaretini kırmayın. Tekrar denemesini sağlayın.

Çocuklar düşerek yürümeyi öğrenirler. Onu korkutup, sindirirseniz yürüme için kendinde cesaret ve motivasyon bulamaz.

Çocuğunuz yürürken eline bir oyuncak vermek de iyi gelebilir. Böylelikle dikkatini oyuncağa vererek daha seri bir şekilde yürüyebilir. Dikkati yürümesinde olduğu zaman heyecanlanıp kendini yere bırakabilir.

Dolayısıyla çocuğun yürümesinde anne ve babalarında etkin bir rolü vardır. Bu rolü bilinçli bir şekilde uygulamaları çocuklarının yürüme davranışına olumlu katkı sağlayacaktır.

4.6 5 3
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Benim kizim4 yasinda desdeksiz yurumuyo duserken korkuyo gelisimi yavas ne yapmalıyız? volkan ciftci
  • kızım 19 aylık kesinlikle böyle oluyor çok korkuyor. ne yapmam gerektiğini bilemiyorumayşe fettahlıoğlu