Kategoriler

Bebeğin Gelişim Süreci

                                                          BEBEĞİN GELİŞİM SÜRECİ

                           Yaptığınız test iki çizgiyi gösterdi. Emin olamadınız bir de kan testi yaptırdınız. Evet, artık sizde hamilesiniz. İçinizde minik bir varlık oluşmaya başlayacak. Yaşadığınız büyük mutlulukla beraber bebeğinizin gelişimi ve sağlığı için yapmanız gereken birçok konu var. O büyümeye hazırlanırken sizde kitap karıştırmaya, araştırmaya başlayabilirsiniz.

                         Sağlıklı her çiftin hayali bebek sahibi olmaktır şüphesiz. Ebeveyn olmaya karar verdikten sonra hamile olduğunuzun haberiyle artık sadece onun iyiliği için yaşamaya başlarsınız. Bebeğin zekâ gelişimi için ilk iş hamilelik ve öncesinde folik asit almaktır. Bu oldukça önemlidir. Gebeliğin 3. Ayında cinsiyetini öğrenebilir ve kalp atışını dinleyebilirsiniz. İkinci 3 ayda hareketleri belirginleşir ve daha sert hissedilmeye başlanır. Son 3 ay da ise gelişim tamamlanmaya başlamış ve doğuma yaklaşılmıştır. Doğumdan sonra ise bu süreç hızlı bir şekilde yol alacaktır. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebek 6. Ayda ise doğduğu kilosunun 2 katına ulaşması beklenir. 6. Aydan sonra ek besinlere geçilmesiyle kilo alımında ve boy konusundaki hızlı ilerleme devam edecektir.

                   Bebeğin gelişimi hem fiziksel hem de psikolojik olarak beslenmeden geçiyor. Sadece onu doğru bir şekilde besleyerek büyümesine yardımcı olamazsınız. Ruhsal gelişimi içinde yapmanız gerekenlerin arasında onunla konuşmak vardır. bazı ebeveynler minicik henüz konuşamayan varlığın söylenenlerden bir şey anlamayacağını düşünse de yanılır. Onlar her şeyi hissetmeye, anlamaya ve öğrenmeye açtır. Örneğin onunla şarkı söylemek, müzik dinlemek, oyun oynamak onun zekâ gelişimi için ne kadar yararlı olduğunu ilerleyen zamanlarda göreceksiniz.

                 Ebeveyn olarak bebeğinizin sağlığı ve gelişim süreci için onunla vakit geçirmeye, sağlığına ve beslenmesine dikkat etmeniz onu hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sağlıklı bir birey olmaya hazırlayacaktır.

                    

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA