Kategoriler

Yeni Doğan Bakımı

                                                               YENİ DOĞAN BAKIMI

                  Dokuz ayın ardından gelen bebeğinizi korumak, kollamak isteyen her anne ve babanın bakım konusunda bilmesi gereken önemli hususlar vardır. Anne karının konforundan ayrılan yeni doğan bebek dış dünyaya uyum sağlamaya çalışırken ona yardım ederken dikkat edilmelidir.

                  Yeni doğmuş bir bebek ilk olarak ameliyat sonrasında hemşire tarafından yıkandıktan sonra anneye teslim edilir. Anne ile bebeğin ilk buluşması oldukça duygusaldır. Birbirine doğal bir şekilde alışmaya çalışmanın ilk adımı bebeği emzirmekle başlayacaktır. Emme refleksine sahip bebek ilk iş olarak karnını doyurmaya başlayacaktır. Bebeği emzirirken tutuş şekli önemli bir husustur. Yanlış tutuş şekli ile emmeye çalışan bebeğin boğulma riski olabilir. Bu nedenle doğru emzirme şekli öğrenilmelidir. Dış dünyaya alışmaya çalışan bebeğin cildi doğumdan sonra kurumaya ve kabuklanmaya başlayabilir. Bu durumun yaşanmaması için bebek yağları ve losyonlarla bakımı yapılmalıdır. Bebeğin ilk banyosu da çok önemli bir ayrıntıdır. Yeni doğan bir bebeğin göbek bağı düşmemiş olacağından bütün vücudunu suya sokmak mikrop kapmasına neden olacağından dikkat edilmelidir. Kullanılan sabunun doğal içerikli olması önemlidir.  Banyo işlemi her akşam uygulanabilir kas gelişimi için oldukça faydalı olacaktır. Havludan önce ince bir tülbent bez ile kurulama yapılmalı ve sonrasında bebek yağı ile masaj yapılmalıdır. Bu sayede konak, pamukçuk, isilik gibi rahatsızlıklarında önüne geçilmiş olunur. Başka önemli bir bakımda alt değiştirmedir. Günde ortalama 6 kez altı değişen bebeklerin anne sütü ile beslendiğinden dışkıları cıvık olur. Pamuk ve su yardımıyla temizliği yapıldıktan sonra pişik olmaması için krem sürülmelidir.

                Yeni doğan bir bebeğin bakımı zor olsa da bir o kadarda eğlenceli olacaktır. Dikkat gerektiren konulara önem gösterildiği sürece bebek sağlıklı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye sorunsuz bir şekilde devam edecektir.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA