Kategoriler

bebek banyosu

BEBEK BANYOSU 
Bu yazımızda taze annelerin en çok merak ettiği konulardan birine değineceğiz. Bebek banyosu ve bebeğin temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar, özellikle yeni doğan dediğimiz bebeklerimiz için oldukça önemlidir. Bebeğimize nasıl ve ne sıklıkta bıcı bıcı yaptırmamız gerektiğini sizlere önemli detaylarıyla anlatacağız.

Bebeğimizi hangi sıklıkta yıkamalıyız? Bebeğimiz ilk doğduğunda, yeni doğanken altı ay boyunca her gün yıkamak, bebeğimizi rahatlatacağı için önemlidir. Bebeğimizi beslemeden önce ya da besledikten 1 saat kadar sonra yıkarsak, banyosundan sonra masajını yapıp uykuya yatırırsak bebeğimiz için belli bir rutin oluşturmuş oluruz. Özellikle ilk 1 yaşa kadar bebek için oluşan bu rutin bebeğin daha rahat uykuya dalmasını ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Altı aylık dönemden sonra bebeğimizin banyo alışkanlığını kendi banyo alışkanlığınıza göre düzenleyebilirsiniz, bu iki günde bir olabilir, gün aşırı olabilir.

Bebeği yıkamadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Bebeği yıkamaya başlamadan önce her şey hazır olmalı, unutulan bir ayrıntı için bebeği bırakıp gitmek olmaz. Bebeğimizi yıkarken yanımızda mutlaka bir yardımcı bulundurmalıyız. Bebeği yıkadığımız mekanın ısısı 24 -25 derece, suyun ısısı ise 36 - 37 derece olması uygundur. Bebeği yıkayacağımız küvetin içine yaklaşık 10 cm su doldurmalı, zeminine bebeğin kaymaması için havlu veya bir bez sermeliyiz.

Bebeğimizi nasıl yıkamalıyız? Bebeğimizi küvete koymadan önce başını kolumuzla destekleyip, diğer bütün kolumuzla bebeğin sırtına destek olarak tutmalıyız. Bebeğimizi küvete koyarken bebeği ayaklarından suyun içine daldırıyoruz. Bu aşamada bebeğimizi küvetteki suya alıştırırken diğer yandan da başına ve sırtına destek oluşturmaya devam etmeliyiz. Bebeğimizin başını huysuzlanmaması için en son yıkayacağız. Vücudunu yıkarken de bebeğimizi yıkamak için kullanacağımız life şampuanı döküp boynundan başlayarak tüm vücudunu lifle nazikçe ovalıyoruz. Bebeğin arkasını yıkamak için döndürdüğümüzde, bebeğin gövedisnden ve çenesinden destek alarak, bebeği başını yana çevirerek tutuyoruz. Arkasını da yıkayıp lifledikten sonra başını azıcık şampuan damlatarak nazikçe yıkıyoruz. Son olarak bebeğimizi durularken dikkat etmemiz gereken şey ağzına ve kulaklarına su kaçmamasıdır. Duruladıktan sonra onu havluya sarıp sarmalayıp masaja hazırlayabilirsiniz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Yeni doğmuş bir bebeğin banyosunu bir acemiye vermek kadar hatalı bir şey olamaz. Allah muhavaza bebeği bir kaşık suda boğmak bile mümkün. O yüzden dikkatli ve tecrübeli olmak gerekiyor.Haydar cemil