Kategoriler

Katı Yiyeceklerle Beslenmeye Geçiş Yapmak

KATI YİYECEKLERE GEÇİŞ SÜRECİ

                Bebekler için en  güzel   besin  olan  anne sütünün;   bebeğin  6.  ayından sonra  takviye  katı besinlerle  güçlendirilmesi  daha sağlıklı ve besleyici.

                Katı besinlerle beslenmeye  geçiş süreci hem anne hem bebek için önemli bir süreç. Bebeklerin  farklı  yeme şekli  ve zevkiyle tanıştığı bu dönemde;  bebeklerin zorlanmadan katı besinlere alıştırılması ve bu süreci eğlenerek  geçirmesi  çok önemli.  Aynı  zamanda,  bazı yemekleri ağzından çıkarsa da kaşıkla ağzından çıkanları ittirmek,  bebeğe kızmadan  yeme sürecine  destek olmak,  bebeğin  bu döneme daha kolay alışmasını sağlar.

                Katı yiyeceklerle  beslenmede;  püre haline getirilmiş sebze ve meyveler,  yoğurt,  mamalara katılan pirinç iyi bir başlangıç olacaktır.  Bu dönemde bebekte herhangi bir alerji durumu oluşup oluşmayacağını takip etmek gereklidir.  Her sebze ve meyveyi  ayrı ayrı yedirip bebeği gözlemlemek, alerji  takibinde   izlenecek  en iyi yoldur.  Bebekler  yeni  tatlar ve yeni  yiyeceklerle  tanışırken  vereceğiniz  yemeği beğenmeyebilir,  ağzından çıkarabilirse de bir süre sonra aynı sebze yada meyveden yapılmış yiyeceğin tekrar denenmesi  tavsiye edilmektedir.  

                Mama hazırlanırken,  sebze ve meyveler  rendelenerek  yada  doğranarak küçük parçalar haline getirilebilir.   Herkesin  alabileceği  fiyat aralığında olan ‘’blender’’ lar;   sebze meyve püresi hazırlamada annelerin en iyi yardımcısıdır. Sebzelerin yağsız  ve  tuzsuz  pişirilmesi , pişirme şekli olarak buharlı pişirmenin uygulanması  en iyi yöntemdir

                Hazırlanan sebze – meyvelerin  taze  olması  ve günlük olarak bebeğe yedirilmesi çok önemlidir.  Evde hazırlanan yiyecekler;  bebeğin damak tadı  yada  yeme zevki  bilinerek hazırlandığı için, bebeğin bu tatlara alışması daha  kolay olacaktır. Önemli olan, bebeğin alışmaya çalıştığı tüm bu yeni  besinleri  severek ve istediği  kadar  yemesini  sağlamaktır.    

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Bebeğin katı yiyecek yeme çağına geçişi yumuşak bir dönem aslında. Hemen normal yiyecekler vermek hatalı olabileceği gibi sıvı yiyeceklerde sürekli devam etmekte ciddi hatalar olabilir.Candan Kemal