Kategoriler

EMZİRME REHBERİ

EMZİRME REHBERİ

                Uzun ve yorucu hamilelik döneminden sonra  anneler ne kadar yorgun olursa olsunlar,  doğumdan sonraki  ilk  1 saatte bebekler mutlaka  emzirilmelidir.  Böylece bebeğin emme yeteneği gecikmeden gelişir, doğal  gelişim süreci  başlamış olur.

ÖNEMLİ TAVSİYELER

                Bebeklerin sık sık emzirilmesine dikkat edilmelidir.

                Annelerin düzenli beslenmesi ve bol sıvı alması bebek ve annesi  için gereklidir.  Düzenli  ve   iyi bir beslenme sayesinde,   annelerin sütü çoğalır. Günlük sıvı ihtiyacı su ya da doğal meyve suyundan karşılanarak; 3 - 4 litre arasında olması önemlidir.  Böylece, vücutta  oluşabilecek  sıvı kaybı önlenmiş olur.

                Annelerin ruhsal olarak iyi durumda  olmasının;  bebeklerin de mutlu  ve huzurlu  büyümesinde  önemli  bir rolü vardır. Bebekler  tıpkı  annelerinin  karnındayken  annesinin  ruh halini hissettiği  gibi;  doğum sonrasında  da süt emerken annesiyle duygu iletişimine devam eder. 

                Annelerin kilo verme ve diyet  yapma  gibi düşüncelerden uzak durup  bebeğini  bol bol emzirmeye gayret  etmesi  çok önemlidir.  Bebek emzirmek;  anneler  için ciddi bir kalori  harcama sürecidir.  Dengeli   beslenmeye  önem  vererek,  anneler  istedikleri  kiloya  zamanla  ulaşacaktır. 

                Çalışan anneler  de sütlerini  pompalayıp depolayarak  gün içinde bebeğinin anne sütüyle beslenmesini sağlayabilir. Hijyenik  olarak  saklanabilen kaplarda;  ağzı kapalı olarak oda sıcaklığında 6 saate kadar;  buzdolabında 24 saate kadar;  buzlukta 4 hafta;  derin dondurucuda  6 aya kadar besin değeri  korunur.   

                Doğum  sonrası  hormonal  değişiklik sebebiyle oluşabilecek  depresyonu dikkate almak gerekir.  Depresyondan kaynaklanan  eşler arası şiddetli tartışmalar,  gün içi koşuşturma  sebebiyle  oluşan yorgunlukla  birleşince tüm aile olumsuz bir süreç yaşayabilir. Bu tür sürtüşmelerden   uzak durup birlikte yapmaktan keyif alınabilecek uğraşlar bulunması;  yaşanan bu süreçte pozitif etki  yapacaktır.

Bir anne için bebeğini olabildiğince anne sütüyle besleyebilmesi;  bebek için  en sağlıklı gelişim yoludur.

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Çalışan bir anne olduğumdan dolayı çocuğumu emzirmek ciddi sıkıntı oluyor. Bu yüzden sizin tavsiye ettiğiniz gibi sütü pompalayıp depolama yolunu deniyorum bendeEbru Dar