Kategoriler

beslenme

Beslenme Sorun Değil Çözümünüz Olsun

 Beslenme, hayatımızı sürdürebilmek için günde en az üç öğün tüketmemiz gereken hayati mecburiyetlerimizdendir. Peki, sağlıklı beslenme nedir? Bu sorunun cevabını bilsek de birçoğumuzun cevaplayamadığı ya da cevaplasa da uygulayamadığı hatta uygulamadığı bir gerçektir. Herkes için beslenme alışkanlığı farklıdır. İş yaşamları, evdeki hayat, stres ve daha birçok neden hayatımızı her yönüyle etkilediği gibi beslenme alışkanlıklarımızı da büyük ölçüde etkiler.

 Çalışan bir insanın beslenme alışkanlıkları çok düzensizdir ve bir istatistik yapılacak olursa çoğunun bu konuyla ilgili şikâyetleri olduğunu görürsünüz. Size, muhtemelen bağırsak ve kabızlık problemleri, hazımsızlık problemleri olduğunu söyleyeceklerdir. Tabi bunun akabinde gelen şişmanlama ve stres de cabası. Peki, nedir bu sorunların çözümü? Eğer masa başı işi yapıyorsanız ve sürekli katı gıdalar ve hazır yiyeceklerle besleniyorsanız buna bir dur deyin. İllaki bir şeyler atıştıracaksınızdır ama bunlar tamamen lifli gıdalardan oluşmalı ve siz öncelikle buna karar vermelisiniz. Kepekli, tam buğday, yulaflı gıdalar tüketmelisiniz. Sürekli aynı pozisyonda kalmamalı arada bir esneme hareketleriyle metabolizmanızı harekete geçirmelisiniz. Yakın mesafeleri mutlaka yürümelisiniz ki çalışıyor olmanız beklide spor yapamadığınız anlamına gelebilir.

 Peki, ev hanımları veya evde çalışan erkekler ne yapmalı. Mutfağın çok yakın olması size atıştırma özgürlüğü veriyorsa, dizaynını sağlıklı beslenmeye göre planlamanızı öneririz. Hazmı zorlaştıran, kilo almanıza yol açan yağlı, katı gıdalardan çok sebze yemekleri yapmaya yönelmeli ve atıştırma türü yiyecekleri de meyve, lifli ve düşük kalorili bisküvilerle yapmalısınız. Unutmayın plan çok önemli. Karar verin ve planınızı uygulayın.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA