Kategoriler

Anne Sütü Ve Beslenme

                                                            ANNE SÜTÜ VE BESLENME

                         Doğal bir sürecin sonunda dünyaya gelen her yavru bebek emme refleksiyle beraber süt ile beslenme ihtiyacı duyar. Henüz yeni doğmuş bir bebeğin gözleri kapalı olduğu halde annesini emmeye başlaması beslenme ihtiyacı duymasından kaynaklanır.

                          Yeni doğmuş kedi yavrularını düşünün onları görmeyeniniz yoktur. Gözlerini açmaları haftalar sürmesine rağmen hemen annesini emmeye başlar üstelik bunu ona kimse öğretmemiştir. Tamamen içgüdüsel olan bu durum hem hayvanlar hem de insanlar için geçerlidir.

                         Anne sütünün önemi gelişim sürecinde çok önemli rol oynar. Bebek doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca mutlaka anne sütü ile beslenmesine devam edilmelidir. Doktorlar tarafından iki yaşını doldurana kadar devam edilmesinin de faydalı olacağı söyleniyor. Bebek doğduğunda emmeyi istemiyorsa hemen bırakılmamalı tekrar denenmelidir. Yine ret ediyorsa devam sütleri tercih edilmelidir. Ek besine 6 aydan sonra geçilmesi çok önemlidir. Uzun süre sadece anneden beslenen bebeklerin gelişimleri durur ve hastalanma görülür. Bu sebeple sütün yanında mutlaka ek besinlere, devam sütlerine, mamalara devam edilmelidir. Emmeye alışmış bir bebeğe verilen ek besinin tadı farklı gelebilir ve bunu tercih etmeyebilir. Ama anne sütünün de tek başına bebeğe yetmeyeceği bilinmelidir. Kemik gelişimi için çok önemli olan sütün aynı zamanda da mikroplara karşı koruyucu özelliği vardır. Yaşıtlarından geçebilecek bulaşıcı hastalıklara karşı bebeğinizi en az 6 aya kadar emzirmeniz öneriliyor.  Altıncı aydan sonra püre şekline getirilmiş meyve ve sebzelerle hazırlanan yiyeceklerle beslenebilir. Özellikle mama kıvamındaki çorbalar yararlı olacaktır.

                        Beslenme şeklinin ve öneminin anne sütünün yararını bilen her anne bebeğini özenle beslemeye dikkat etmelidir. Fiziksel görüntüsünün bozulma korkusundan daha önemlisi çocuklarıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek için emzirmeye önem verilmelidir.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA
YORUMLAR
  • Anne sütü önemli evet ama aynı sizinde dediğiniz gibi tek başına yeterli olmuyor. Bunun yanında çocuğa takviye olabilecek gıdalarında verilmesi gerekiyor bence.Hülya Sezen