Kategoriler

biberonla beslenme

BİBERONLA BESLENME

                Bebek doğduktan sonra en  güzel  beslenme şekli  anne  sütüyle beslenmesidir.  Bazen anne sütü yeterli olmayabilir, ya da bebek anne sütünü istemeyebilir. Böyle durumlarda  doktorun tavsiyesiyle anne sütü yanında  ya da anne sütü yerine  bebek  biberonla beslenebilir.  Bir anlamda annelerin kurtarıcısıdır biberonlar.

                Biberonun emziğinin delik olup olmadığının kontrol edilmesi  genelde atlanabilir. Emzik delik değilse,  kızgın bir iğneyle delinerek iyi akıp akmadığının içine kaynatılmış su  konarak  kontrol edilmesi öncelikli konudur. Daha sonra biberonun  tüm parçalarıyla önceden kaynatılmış suya atılıp en az 10 dakika kaynatılması,  el değmeden, bir maşa yardımıyla  kaynak suyun içinden alınması gereklidir . Tüm parçalar ters   çevrilip suyu süzülmeye bırakılır. Böylece, biberon ve  parçalarında  gerekli  hijyen  sağlanmış olur.

                Normalde 6 ay dolana  kadar anne sütü  emen  bebekler;  7. Aydan itibaren bazen anne sütüne ek olarak, bazen de anne sütü yerine biberonla beslenirler.  Bebeğinizin  doktorunun  tavsiyesine göre satın alınan  mamalar, türüne göre  kaynak suyla evde hazırlanabilir. Önemli olan,  doktorunuzun tavsiyesine göre bebeğiniz için en doğru mamayı seçmektir. 

                Biberona  konulan mama ya da sütün ısısını öncelikle el bileğinize birkaç damla damlatarak kontrol etmek  en iyi çözümdür.  Bebeğin yeni  doğan  yada büyümüş bebek olması  beslenmesi  açısından  fark etmez,  beslerken biberon kullanılsa bile mutlaka bebek kucağa alınıp emzirme pozisyonuna en yakın olacak şekilde  beslenmesi   tavsiye edilir. Bebeğinize sevgiyle yaklaşarak,  emzirirken kurduğunuz  gibi  bir ilişki içinde beslenmesini  sağlamak;  bebeğin  duygusal gelişimi açısından önemlidir. Ayrıca,  bebeğinizin başını  belli bir açıyla;  oturma - yatırma pozisyonu arasında kucağınıza yerleştirmeniz, biberondan gelecek sıvının bebeğin genzine kaçmasını önleyecektir.

                Önemli olan bebeğinize olan sevgiyi  ona hissettirmektir,  bebek sevgiyle beslenirse gelecekte sağlıklı kişiler olurlar.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA