Kategoriler

Anne sütü

                                                  Mucize besin anne sütü

 

Anne sütü:  yeni doğan bebeğin beslenmesi amacıyla kullanılan büyüme ve gelişmesi için gerekli olan her türlü besin maddelerini içeren doğal besindir. İçeriği tam olarak bilinmeyen anne sütüne eş değer herhangi bir mama bulunmamaktadır ve tarih boyunca bebeğe verilebilecek en ideal besin olarak görülmüştür. Erken doğumlarda da yine bebeğe verilebilecek en ideal besin anne sütüdür.

Anne sütünün yararlarını inceleyecek olursak; bebeğin büyüme ve gelişmesi için faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeği kronik hastalıklardan korur. Emziren kadınlar hamilelik döneminde aldığı kiloları daha hızlı verir, göğüs kanseri riski azalır, psikolojik olarak kendilerini daha iyi hisseder ve anne sütü annenin bebek ile iletişimi güçlenmektedir. Her canlının sütü kendine hastır, bebeğin ihtiyacın olan bütün besinler anne sütünde mevcuttur bu özelliği onu eşsiz kılmaktadır.                                                                       Anne sütünün bileşimi bebeğin yaşına ve durumuna göre değişiklik göstermektedir. İlk 5 gün salgılanan süt daha kıvamlı ve protein bakımından zengindir, yağ ve laktoz oranı düşüktür. Anne sütünün besin değerlerini beslenme şekli, yaşı, ilaç kullanımı, doğumun erken olması gibi faktörler etkilemektedir.

Anne sütündeki enerji miktarını arttırmak için emzirme döneminde anne enerji alımını attırmalıdır. Bunu da karbonhidrat ve yağlarla sağlaması mümkündür. Anne sütündeki vitamin düzeyi genel olarak istenilen düzeydedir. Bebeğin beslenmesi normalse alması gereken bütün vitamini anne sütünden karşılayabilir.

İlk 6 ay bebeğin ve annenin sağlığı için bebeğe verilebilecek en ideal besin anne sütüdür.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA