Kategoriler

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim çocuklarımız için bilinenin ötesinde faydalıdır. Bilinen en önemli faydası onların zihin gelişimini arttırmasıdır. Zihinsel kapasitelerini kullanmalarına olanak vermesidir.

Evde çocuklarımıza bakabilir ya da baktırabiliriz. Bakan kişi ister anne olsun ister büyükanne isterse bakıcı kadın olsun, çocuklarımıza bakmakta ama onlara gelişimleri için çok yeterli olmamaktadır.

Bunda en önemli faktör çocukların anaokulunda kendi yaşıtları ile birlikte sosyal bir ortam içinde bulunmalarıdır.

Kendi yaşıtları ile birlikte olduğu zaman daha kolay öğrenebilmekte, alışkanlıkları daha kolay kazanabilmektedir. Öyle ki bizim söylediğimiz bir sürü lafı dinlememekte arkadaşlarının söylediklerini hemen yapmaktadır.

Evde anne bakıyorsa akşama kadar birbirlerine tahammülleri kalmamakta, anne akşam baba geldiği zaman ancak onun üzerine atıp başını dinlemek istemektedir.

Büyükanneler baktığı zaman ise sevgilerini kazanmak için her istediği yapılmakta deyim yerindeyse şımartılmakta ve sonradan disiplin kazandırmak zorlaşmaktadır

Bakıcı kadınların ise nasıl baktıkları bilinmemekte kimi zaman sağdan soldan duyulan olumsuz laflar aileleri kaygıya düşürmektedir.

Sonuçta çocuklara herkes bakabilmekte ama bu bakım onlara ne kadar faydalı olmakta tartışılmaktadır. Önemli olan çocuklarımıza bakılması kadar onların gelişimine katkıda bulunulmasıdır.

Tabii ki anne, anneanne, babaanne, bakıcı çocuğumuza iyi bakabilir ama çocuklara bakımın ötesinde eğitim gereklidir

Eğitimi anne üniversite mezunu bile olsa vermesi zordur, çünkü çocuklar kendi yaşıtlarının olduğu sosyal ortamlarda daha iyi alabilmekte daha çabuk öğrenebilmekte ve öğrendikleri kalıcı olmaktadır.

Okulda arkadaşları ile birlikte resim yapması, şarkı söylemesi, tuvalet alışkanlığı kazanması, başkalarının hakkına saygı göstermeyi öğrenmesi, kendi haklarını koruması ve kendine güvenli yetişmesi daha kolay olacaktır.

Kendi yaşıtlarının olmadığı bir ortamda çocukların davranış kazanması zordur. Kendilerini dünyanın merkezi olarak görecek, sadece kendi isteklerinin geçerli olduğuna inanacak, bunun sonucunda inatçılık, huysuzluk, her şeye tutturması, yemek yeme alışkanlığı kazanmaması, abur cubur yeme alışkanlığı kazanması daha çok gözlenecektir

İşte bütün bunlar göz önüne alındığında, çocukların bakımı kadar eğitimlerinin de önemli olduğu, erken okula başlarsa okul hayatından çabuk bıkar mı endişelerinin geçersiz olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarımızın 2 yaşından itibaren anaokuluna başlamalarının onların zihinsel ve bedensel gelişimleri ve ruh sağlıkları açısından faydalı olacağı hatırlanmalıdır.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA