Kategoriler

Çocuk ve Karne

Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin tatil seyrini değiştiren en önemli unsur şüphesiz ki karnedir. Bir kısım öğrenci için karne neşe ve heyecan faktörüyken bazıları için kriz ve kâbus gibi ifadelerle adlandırılır.

Çocuğun yaşı büyüdükçe ailelerde beklentiler artar, kötü karne kriz ya da çatışmaya neden olabilir. Küçük yaşlarda çocukların pekiyi dolu karnelerinin heyecanı büyüdükçe yaşları olgunluğa doğru gelişirken karnenin iyi notlarla dolu olması çocuklara bir şey ifade etmez. Çocuklar ailelerden onay ve güven duygularının hissettirilmesini isterler.

Çocuğun Zekâ Göstergesi Karne Değildir

Çocuğun dönem içinde karnesinde zayıf varsa bu durum onun kişiliğinin, zekâsının göstergesi olarak değerlendirilmemelidir. Çocuğun o dönemde içinde bulunduğu şartlar değerlendirilerek bu duruma neyin sebep olduğu incelenmelidir.

Duygusal sorunların varlığı, çalışma alışkanlıklarının kazandırılmaması, uygun ders ortamının olmaması, okul içinde kimlik arayışı, arkadaşlarının arasında kabul görmemesi gibi birçok neden okulda başarısızlığa neden olabilir.

Çocuğunuzun karnesindeki notlardan ziyade, davranış notlarını övün, ona olan güveninizi belirtin. Kendi tutumlarınıza yönelik içsel değerlendirme yapabilir. Çocuğunuzla empati kurarak karne sendromundan kurtarabilirsiniz.

Karne Zamanı Anne ve Babalara Öneriler

- Çocuğunuzu arkadaşları ve kardeşleri ile kıyaslamayın. Bu kendisini değersiz hissetmesini sağlar
- Onu suçlamayın
- Bağırıp, tehdit edip, vurmayın
- Hakaret etmeyin
- Sevginizden mahrum bırakmayın.
- Etiketlendirmeyin. “Tembelsin, sorumsuzsun gibi”
- Çocuğun karnesi ile anlattıklarını dikkatli ve sessiz dinleyin
- Önce başarılı olduğu dersleri övün, takdir edin
- Başarısız olduğu dersler ile ilgili sakinleşene kadar çocukla konuşmayın ve bağırmayın, sakinleştikten sonra uygun ortamda konuşun

- Çocuğun istediği aktiviteler ile zaman geçirmesine olanak sağlayın
- Birlikte zaman geçirmek, oyun oynamak çocuğa iyi gelebilir
- Enerji birikimini atacağı sporları yapabilir, doğa yürüyüşleri ve açık alanlarda zaman geçirebilir.

Unutulmamalıdır ki! Çocuğunuzun hayatı, karne notlarına göre değil, kişiliğine, davranışlarına yönelik gelişimine bağlıdır.

Değerli Anne ve Babalar çocuklarınızdan beklentilerinizin sınırlarını iyi ayarlayınız. Sevginizi ve güveninizi hissettiriniz.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA