Kategoriler

Çocuğun Başarısı İçin

Çocuğun Başarısı İçin
Çocuğun Başarısı İçin

- Çocuğun duygusal sorunlarına yakınlık gösterin, dertlerini, tasalarını sevinç ve kuşkularını onunla paylaşın, duygusal bir bağın oluşmasını sağlayın.

- Çocuğun okul sorunlarına, ev ödevlerine ilgi gösterin, olumlu karşıladığı takdirde ve gerektikçe bu konular üzerinde düşünce alışverişinde bulunun.


- Ev ödevlerini yapabilmesi için zamanın planlanmasında ona yardımcı olun. Yapısına ve kişiliğine uygun bir çalışma yeri sağlayın.

- Okulda gösterdiği çabaları övgüyle karşılayın. Aldığı ödülleri ve iyi notları alkışlayın.

- Ev ödevi sorumluluğunun kendisine ait bir yükümlülük olduğunu ona belirtin ve bu yükümlülüğünü yerine getirdiğinde onu takdir edin.

- Çocuğun elde ettiği sonuçlar düş kırıcı bile olsalar, elinden geleni yapmış ve çaba harcamışsa ondan daha fazlasını istemeyin, gücünü zorlamayın.

- Ona karşı gösterdiğiniz sevginin okul başarısıyla ilişkili olduğu duygusunu yaratmayın. Yetenekli olduğu konularda başarısını geliştirmeye çalışın.

- Çocuğun öğretmeni ile sık sık bağıntı kurun.

- Öğretmenseniz her çocuğun aile yaşamıyla ilgili gerekli bilgileri edininiz.

- Anne-baba, dadı, bakıcı ve öğretmenler birbirlerini desteklemeli, evin ve okulun gereklerine saygı göstermelidirler.

- Anne-baba, çocuklarına karşı öğretmenini kötülememeli ve küçük görmemelidir.

- Kuşku duyulan herhangi bir konuda öğretmenin görüşü alınmalıdır.

- Öğretmen çocuğa karşı anne-babasını yermemelidir. Çocuklar anne-babalarının güçlü, yeterli ve akıllı olduğuna inanmak ihtiyacındadırlar. Onların düşünce ve yargılarına karşı güvenlerini korumalıdırlar.

- Gerek anne-baba ve gerekse öğretmen, iki taraf da çocuğun iyiliği için çaba harcadığının bilincinde olarak tutumlarını saptamalıdırlar.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA