Kategoriler

0-5 Yaş En Özel Dönemdir

               

0-5 YAŞ EN ÖZEL DÖNEMDİR

 

Çocukluk döneminde bazı dönemler çok özeldir, bunlara kritik dönem denir. Araştırmalar göstermiştir ki, bu kritik dönemde kazanılamayan belli alışkanlıklar, kişinin ilerleyen dönemlerinde zor ya da hiç kazanılamaz. 0-5 yaş aralığı, bu anlamda kritik bir dönemdir. İnsanın zirvede olan öğrenme potansiyeli, 0-5 yaş aralığına denk gelmektedir.

                        İnsanın öğrenme potansiyelinin en yüksek olduğu dönem 0-5 yaş aralığıdır. Bunun yanı sıra kişiliğin temelleri de 0-6 yaş aralığında atılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı çocuklukta kritik dönemler, gelişim açısından çok önemlidir. Bu dönemde kuvvetli olan öğrenme potansiyeliyle verilen her bilgiyi, beceriyi hızla kazanan çocuğun kişiliği, daha sonraki yıllarda bu dönemden etkilenerek biçimlenir.

                        Bu nedenle kritik dönem dediğimiz 0-5 yaş döneminde çocuğa çok daha özenle yaklaşmak, okul öncesi eğitim kurumlarından yararlanarak, çocuğun temel hayat becerilerini kazanması sağlanmalıdır. Bu arada çocuk oyunlara yönlendirilerek, doğru fiziksel ve denge gelişimi sağlanmalı, yapılan aktivitelerle çocuğun kaba ve ince motor hareketleri kuvvetlendirilmelidir. Çocukluk döneminin aynı zamanda en güzel yılları olan bu sürede, çocuk oyunla birlikte hayat kurallarını, paylaşmayı, saygıyı ve sevmeyi öğrenmektedir. Öğrenme potansiyelinin yüksek olduğu bu yıllarda çocuğa dil becerileri, fen, tabiat ve hayvan bilgisi, ilgi ve yetenek gelişimi, matematiksel düşünce gücünü geliştiren çalışmalar onun seveceği programlar dahilinde verilebilir. Aileler de bu kritik dönemin bilincinde olup, çocuklarına örnek oluşturacak şekilde davranmalıdırlar.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA