Kategoriler

Anaokulu Çağı

                                                              ANAOKULU ÇAĞI

                     Bebeklikten çocukluğa atılan adımı simgeleyen kreş ve anaokullarına verilen önemin gün geçtikçe atmasının sebebi çocuğun gelişimdeki öneminin ne kadar büyük olduğunun fark edilmesidir.

                   Anaokulu çağındaki çocuğun yaşı nedir? Başlama yaşı 3 ve 5 arası olarak öneriliyor. Okul öncesine hazırlık aşamasındaki bu eğitim oldukça geliştirici ve motive edicidir. Çocuk aile içinde özellikle bir kardeşi yoksa paylaşımcı olmayı yada kurallara uyma aşamasında zorluk yaşayabilir. Yemek saatinde bütün ailenin masa etrafında olması gerekirken çocuğun inatla televizyon karşısında yemek yeme istediğine bazı ebeveynler razı olabiliyor. Anaokuluna giden bir çocuğun bu sorununu zaman içinde yendiğine şahit olabilirsiniz yaşıtlarıyla beraber vakit geçirmesi, toplum kurallarına uyması gerektiğinin bilincini kazanmaya başlayacağı bu dönem çocuğunuzun gelişmesi kendini rahatlıkla ifade edebilen bir birey olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında sosyal, psikolojik, zeka, psikomotor gelişimlerine yardımcı olan anaokulu eğitimi içinde oynanan drama, rol denemeleri (öğretmen ebeveyn gibi) lider olma özelliğine katkıda bulunur. Dayanışma ve adalet güdüsünü de geliştirirken sevgi ve saygılı olmayı da farkında olmadan öğrenecektir. Bunların dışında fiziksel olaraktan çocuğun gelişimine faydası olan bu dönem içinde hareket uyumu vücut esnekliği sağlayacağı gibi vücudun orantılı ve düzgün gelişmesi de yardımcı olacaktır. Bunun yanında kelime dağarcığının gelişmesi etkili ve düzgün konuşması, söylenenleri anlayıp uygulaması, toplum içinde kendini hissetmesine neden olacaktır. Anaokulu çağındaki bir çocuğun evde vakit geçirmesi yerine gecikmeden bu kurumlardan faydalanması ve eğitim alması okul çağında zorluk çekmemesi ve hazırlanması için oldukça yol gösterici olacaktır.

               Anaokulları çoğu zaman çalışan anne ve babalar için çocuğun yokluklarını hissetmemelerini istedikleri için başvurdukları bir çözüm olarak görünse de aslında ebeveynlerin çocuğa verdikleri eğitime katkı olarak değerlendirilmelidir

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA