Kategoriler

Baba Çocuk İlişkisi

Ergenlik dönemi gerek ruhsal gerekse, bedensel açıdan büyük değişikliklerin yaşandığı, oldukça çalkantılı ve sancılı bir süreçtir.

Baba, artık bir çocuğun gözünde, her yaptığı, her söylediği doğru, kusursuz biri değildir. Bundan böyle çocuğunuz babasını artı ve eksileri ile objektif olarak algılayarak değerlendirir.

Tabi anne için de aynı durumdan söz edebiliriz ancak anneler bu konuda biraz daha alttan alarak çocuklarının büyüdüğünü ve artık aklı başında biri olduğunu düşünüp, bunu çocuklarına hissettirdikleri için bu süreç içerisinden tartışmasız ve herhangi bir sorun olmadan çıkabilirler.

Çocuklar bu dönem içerisinde yani ergenlik dönemi boyunca babalarını hiç çekinmeden, rahatlıkla eleştirip, yorumlayacaklardır.

Bu sürecin ebeveynler için zorlu olmasıyla birlikte fazla ciddiye alınmaması gereken bir dönemdir.

Çocuk için baba iyi yönleri ile son noktasına kadar övünülen, eleştirilmesi gerektiğinde de bütün çıplaklığı ve acımasızlığı ile eleştirilebilecek biridir.

Çocuğunuz babasıyla tartışıyorsa, kendine uygun rolleri bulmaya çalışıyor demektir.

Eğer babası onun için hiç bir şey ifade etmiyorsa, demek ki hayatında örnek aldığı başka kimseler bulunmaktadır. Bu bazen okulundaki bir öğretmen, bir iş adamı veya bir devlet adamı , bir sporcu, bir sanatçı vb. olabilir.

Bu durumda baba rol modeli durumunu kaçırmak istemiyorsa, oğluyla konuşmalı, onu dinlemeli ve ona tartışma imkanı sunmalıdır. Bunda ikinci bir kez düşünüp, tedirgin olabilecek bir

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA