Kategoriler

Filiz ŞEKER
İnsan Kaynakları Müdürü

Anne Olmanın Korkunç Tarafı

1.Kadın olmayı unutuyoruz: Annelik tüm gücümüzü ve enerjimizi alınca geriye harcayacak bir enerji kalmıyor.

 İşte tam burada yanlış giden bir şeylerin olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bütün  her şeye  yetişmeye çalışan anne bir müddet sonra tükenmeye başlıyor.

Tükenen anne haliyle tüketmeye başlıyor ve sadece anne gibi davranıyor, anne gibi konuşuyor, anne gibi giyiniyor ve hayaller kuruyor annelikle ve çocukla ilgili. Değişin. Vakit ayırmasını bilin kendinize.

Yapmak istememenin mazereti çoktur .Kendiniz için bir şeyler yapmanın  keyfine diyecek yoktur.

2. Yalnız kalmayı özlemek: Bizler yalnız kalmayı isteyen fakat maalesef yalnız kalınca da  yalnızlığımıza efkarlanan insanlarız.

Aslında yalnız kalmak içe dönmeyi, problemleri çözmek için gerekli planları yapmayı, hayal kurmayı sağlar. Yalnız kalmamız gerekiyor. Âmâ yalnızlığımızı televizyonla veya komşu ziyaretleriyle doldurmamalıyız. Boş zamanımızı susarak, hayal kurarak, problemlerimiz çözerek ve planlar yaparak yürüyüşlere çıkarak ,kısacası kendimize vakit ayırarak değerlendirmeliyiz.

3.Dışarıya karşı rol yapmak zorunda kalmak: Biz kadınların en olumsuz özelliklerinden biriside zafiyetlerimizi belli etmemizdir. Biz anneler çoğu zaman kol kırılır yen içinde kalır misali olumsuz olan şeyleri  içimize atarız ve bir süre sonra bu atışları role çeviririz.

Bu roller gün geçtikçe hayatımıza oturmakta ve artık biz annelerin hayat tarzı olmaktadır. Üstesinden gelemediğimiz  bir sorun olduğunda da ele güne rezil olmamak için iyiyi oynamaya başlamaktayız.

Birilerini sürekli koruma çabamız  birde yeteri kadar destek görmüyorsak bir süre sonra kaygı boyutuna dönüşüyor olacaktır. Özellikle bu koruduğumuz şey evladımızsa .Çocuğumuzu hayatta ki tüm kötülüklerden korumamız mümkün değil.

O Yüzden bırakalım çocuğumuz hayatta kalmayı bizimle öğrensin.

 Etraftan ve dışarıdaki tüm insanlardan korursak çocuğumuz  hayatta kalmanın zor taraflarını göremeyecek ve alışamayacaktır.

Sürekli koruyacak kollayacak bir anne baba isteyecektir etrafında. Bu durum çocuğumuzun öz güvenine sekte vuracaktır.

Hepimizin bildiği gibi anne baba olmak dünyanın en zor mesleğidir.Yalnız benim bahsettiğim anne baba evlada sahip olanlar değil,evladına sahip olanlardır.Ve yine biliyorum ki  anne baba olmak duyguların da ötesinde bir duygudur.

Fuzul'inin sözü gibidir evlat.

KONUŞSAM TESİRİ YOK. SUSSAM,İÇİM RAHAT DEĞİL

Gelin sizinle bir oyun oynayalım. Oyunumuzun adı hayalet  anne olsun .Bir annenin kolay kolay başaramayacağı ender durumlardan bir tanesi de hayalet olmasıdır .

Kolay değil biliyorum ama çocuklarımızın özgüvenli yetişen bireyler olduğunu görebilmek için hayalet olalım. Hataları görmeyelim hayatı akışına bırakalım ve biraz kendimize vakit ayıralım bırakın dünya dönsün :)

 

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA