Kategoriler

Aile Ve Yaşam

                                                                  AİLE VE YAŞAM

                    Düzenli bir hayat, mutlu bir yaşam, sıcak yemek kokusu, temiz çamaşırlar, boynumuza sarılan bir çocuk, huzur veren bir eş bu yazılanlara sahip olan, olamayan, olmak isteyen kaç kişi vardır. Aile kurma isteği yaradılış gayesinin içinde yer aldığından mutluluk orada saklıdır.

                     Çekirdek aile anne, baba ve çocuktan oluşur. Ders kitaplarında aile konusu hakkında verilen ilk bilgidir. Aile toplumun temelidir sözünü biraz açarsak ailenin içinde anne baba ve çocuk vardır. Herkesin bu küçük topluluk içinde huzurlu yaşam için belli başlı görevleri vardır. Herkes üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirirse bu küçük topluluk içinde huzur olur. Bu oluşan huzur dışarı yansır. Ve sağlıklı bilinçli ahlaklı başka toplumların gelişmesine ışık tutar.

                    Türk aile yaşamının içinde ataerkil toplumun baskısını oldukça sık hissederiz. Erkek yani baba evin reisi ve sözcüsüdür.  Erkek çocuk soyun devamı için önemlidir. Ev işlerine kız çocuğu kadar yardım etmemesi biraz adaletsiz bir ortam sağlasa da bu durum son yıllarda değişir hale gelmedi değil.  Askerden gelen çocuğun, 30 unu geçmiş bir kadının evlenmesine şart gözüyle bakılır. Yapılan mahalle baskısıyla kendini evliliğe zorunlu hisseden bireyler hiç düşünmeseler bile bazen evlenmek zorunda kalabiliyor. Burada asıl maksat anne ve babanın evladının bir an önce aile kurup hayata atılmasını istemesidir.

              Türk aile yapısındaki sevgi, saygı ve bağlılık diğer dünya ülkelerinde göremeyeceğiniz güzelliktedir. Bu Türk insanın ana doludan geliyor olması ve duygusal bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. Şartlar ne olursa olsun birbirinden kopmamalarıyla, büyüklerine hürmetiyle, anne babaya duyduğu saygısıyla örnektir. Mutlu bir aile adaletli ve merhametli bir baba, şefkatli bir anne ve huzurlu çocukların yaşadığı bir topluluktur.

4.5 5 2
YORUM YAP ve PUANLA